Korkunç artış! Türkiye’de 50 bin AIDS hastası var

5

Resmi rakamlara göre Türkiye’de 17 bin HIV/AIDS’li hasta var. Ancak HIV End Derneği üyesi Doç. Dr. Özlem Altuntaş Aydın’a göre gerçek sayı 35 bin ile 50 bin arasında zira hastaların bir bölümü HIV/AIDS olduklarının farkında değil

Gilead Sciences Türkiye ve Pozitif-iz Derneği, 1 Aralık Dünya AIDS Günü nedeniyle İstanbul’da farkındalık etkinliği gerçekleştirdi. Etkinlikte HIV ve AIDS’e ilişkin bilgi verilirken, sosyal medya üzerinden de HIV’in bulaşma yolları ve korunma yöntemlerine dikkat çekildi.

Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden HIV End Derneği üyeleri Doç. Dr. Özlem Altuntaş Aydın ve Doç. Dr. Hayat Kumbasar Karaosmanoğlu HIV ve AIDS konularında son bilgileri katılımcılarla paylaştı.

Dr. Karaosmanoğlu, dünyada 2017 Birleşmiş Milletler HIV/AIDS Ortak Programı (UNAIDS) verilerine göre 36.9 milyon HIV ile yaşayan birey olduğunu belirterek, “2017 yılı içerisinde yeni tanı almış 1.8 milyon vaka bildirildi. 2010 yılından bu yana HIV’e bağlı ölümler yüzde 34 oranında azaldı” dedi.

Karaosmanoğlu, Türkiye’de ilk kez 1985 yılında ortaya çıkan ve o yıl 3 olan HIV/AIDS vaka sayısının her yıl arttığını, 2018 yılında bu sayının 17 bini aştığına dikkat çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü: “HIV pozitif olduğunun farkında olmadığı için tedavi almayan bireyler için farkındalığın arttırılması ve erken teşhis çok önemli. Yapılan ekonomik analizlere göre hastalık ne kadar çok ilerlerse sağlık üzerindeki negatif etkileri ile birlikte kişiye ve devlete maliyeti de o kadar artıyor.”

HIV’ın bir sonraki evresi AIDS 

Toplantıda konuşan Doç. Dr. Özlem Altuntaş Aydın ise “HIV cinsel ve kan yollarıyla bulaşıyor. HIV, insan bağışıklık sisteminde önemli bir role sahip olan CD4 hücrelerini hedef almakta, enfeksiyona yönelik tedavi alınmadığı durumlarda yıllar içerisinde bağışıklık sisteminin giderek zayıflaması ile AIDS evresine ilerleyebilmektedir” dedi.

Yeni Mesaj’ın sorularını da cevaplandıran Dr. Aydın, HIV ve AIDS hastalarının hastanelerin enfeksiyon bölümlerinde tedavi edildiğine işaret ederek, “Bu bölümlerde çalışan doktorlar ve hemşireler hastalığın nasıl bulaşacağı konusunda bilinçli.

Türkiye’de 17 bin HIV pozitif hasta biliniyor ancak yapılan modellemelere göre gerçek hasta sayısının 35 ile 50 bin arasında olduğu tahmin ediliyor. HIV ve AIDS hastaları genelde devlet hastanelerinde tedavi oluyor” dedi.

Hastaların yüzde 20’si kadın

Kendilerine gelen hastaların yüzde 20’sinin kadın olduğuna işaret eden Dr. Aydın, şunları söyledi: “Bunların 3’te biri aile hayatı olan, tek eşli insanlar. Virüsü eşleri onlara enfekte etmiş. Bu hastalar bilinçsizce rahat olabiliyorlar, çok bilinçli iseler de rahat olabiliyorlar.

Zira tedavi olduklarında hastalığın nasıl seyredeceğini biliyorlar. Soru işaretleri olan kişiler sıkıntı yaşıyor. Onlara da hastalığı anlatarak elimizden gelen desteği sağlıyoruz.” Pozitif-İz Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Çiğdem Şimşek ise “Toplumumuzun yüzde 77 gibi büyük bir kısmı HIV ve AIDS konusunda doğru bilgiye sahip değil” şeklinde konuştu.

SELİM AYANOĞLU/İSTANBUL Yeni Mesaj