Google Earth için çekilen uydu fotoğrafları birbirinden güzel doğa görüntülerini ortaya koydu. İşte yeşilist tarafından derlenen 11 inanılmaz görüntü

1 Mavinin nefes kesici tonları

Bu güzellikleri Google Earth ortaya çıkardı.Utah’ın Moab şehri yakınlarındaki Intrepid Potash madenindeki bu mavi göletlerde potasyum klorür buharlaştırma işlemi yapılıyor. Potash’ın kelime olarak potasyum klorür barındıran tuz anlamına geliyor. Bu tesiste suya mavi boya eklenerek rengi güçlendiriliyor. Kızıl çölün ortasındaki mavilik sayesinde güneş ışınlarının emilimi ve buharlaşma güçleniyor. Suyun buharlaşmasının ardından gölette kristal halde tuz ve potasyum klorür kalıyor. Bu maddeler kimyasal yapımında kullanılıyor.

Yağlı boya tabloları andıran bu havuz

Wyoming’deki Yellowstone Ulusal Parkı içerisinde bulunuyor. Havuz Amerika’nın en büyük, dünyanın ise üçüncü en büyük kaplıcası. Kaplıcaya rengini sıcak su, bakteri ve yosun karışımı veriyor.

3 Ada içinde ada, göl içinde göl


Filipinler’deki Luzon adasında bulunan bu Taal Gölü’nün içerisinde bir başka ada ve o adanın içinde de minik bir göl bulunuyor…2 Büyüleyici havuz

4 Çöldeki işaretler

Mısır’da çölde bulunan bu spiral desen insan yapımı. Kumda spiral desen yaratan 178 koniden oluşan bu ilüstrasyonun yapımı 1997 yılında tamamlandı.

5 Dünya haritası şeklindeki adalar.

Dubai’de sahilden 4 kilometre açığa inşa edilen bu 300 adalık takım dünyanın 7 kıtasını temsil ediyor. Kafanızı sola yatırarak dünya haritasını görebilirsiniz.

6 Rengârenk göller.

Bu rengârenk göller Bolivya’daki Eduardo Avaroa doğal koruma alanında bulunuyor. Andean Altiplano adındaki volkanik yüksek bir platoda bulunan göllerden sol üst köşedekinin (sarı olan) adı Colorada Gölü. Bu göl çok sayıda flamingoya ev sahipliği yapması ile tanınıyor.

7 Uçak mezarlığı

Arizona’daki Davis-Monthan hava kuvvetleri üssünde artık kullanılmayan uçakların tutulduğu bir uçak mezarlığı bulunuyor. Hızla gelişen teknoloji nedeniyle günümüzde uçakların ömrü oldukça kısa. İkinci Dünya Savaşı’nın ardından kullanılmayan uçakların tutulduğu uçak mezarlıkları yapılmaya başlandı. Davis-Monthan bunların en büyüğü.

8 Uzaya mesaj.

New Mexico’daki Mesa Huerfanita Çölü’ndeki bu işaretin Scientology kilisesine ait bir sığınak olduğunu düşünenler var. Armageddon benzeri bir felaketin ardından Scientology üyelerinin yeryüzüne dönmek için bu işaretleri kullanacaklarına inanılıyor.

9 Sonsuz parkur.

Yaklaşık 20 kilometre uzunluğundaki bu çember İtalya’daki bir parkurun uzaydan görünüşü. Nardò Ring adındaki dört şeritli bu parkur yarışçıların belirli bir hıza ulaştıktan sonra direksiyonu hareket ettirmeden, düz yolmuş gibi gidebilmeleri üzerine tasarlanmış.

10 Dev çöpadam.

.Şili’deki Atacama Çölü’nde bulunan bu geoglif Atacama Devi olarak biliniyor. 119 metre uzunluğundaki bu şekil astronomik takvim oluşturmak amacıyla çizilmiş. Ay, bu devle aynı hizaya gelişi ekin döngüsünün başlangıç ve bitişini ifade ediyor.

11 En büyük havuz.


Şili’nin Algarrobo şehrindeki bu dev mavi kütle bir göl ya da baraj değil, dünyanın en büyük yüzme havuzu. San Alfonso del Mar tatil kompleksi içerisindeki bu havuzun uzunluğu 1 kilometreden fazla, içinde ise 250 milyon litre su bulunuyor.

Ve bonus

Kimsenin bilmediği, keşfedilmeyi bekleyen Dünyanın en gizemli müthiş dağı
Okuyunca inanamayacaksınız. Belki dünyanın En kutsalı veya En meşhuru olmaya aday keşfedilmemiş bir dağ. Şimdi okuyunca sizde hayretler içinde kalacaksınız.
Bu dağ ilk kez tarafımızdan keşfedilmişir. Tarafımızca keşfedilen Bu dağ Türkiye Denizli Uşak sınırlarında Adıgüzeller barajı yakınlarında.

Dağın Özellikleri;

1-) Ada şeklinde ve Bağımsız.

2-) Üçgen Pramid şeklinde ve en büyük mısır pramidinin iki katından fazla büyüklükte

3-) Üç taban kenarının uzunluğu birbirine eşit.

4-) Zirveye yükselen köşe kenarlarının uzunluğu birbirine eşit.

5-) En üst zirvesinde ağaçsız step bir alan var ve bazı temel taşlarını andıran kalıntılar.

6-) Bir km çap çevresinde onlarca helenistik dönem kalıntıları kaya mezarları ve yerleşim yerleri kalıntısı var.Buralara öyle bir stratejik kamufle tekniği uygulanmış ki karşıdan baktığınızda bu yerleşim yerleri normal dağlar gibi görünmekte. resimlere baktığınızda anlayacaksınız.

7-)Yazının başında en kutsal olmaya aday demiştim. Bir çok insan bu dağın tesadüf doğal Allah yapısı olabileceği görüşünü savunacaktır. Bu demek oluyor ki Yaratıcı burayı özel ölçüp biçmiş simetrik olarak kendisi yaratmıştır. En kutsal yer olarak düşündüğümüz Kabe bile kul yapısı olduğu halde bu dağ bu şekilde Tanrı tarafından özel yapılmışsa neden en kutsal olmasın.? 🙂

Yok efendim tesadüf olamaz bunda bir sır var insanlar tarafından bu şekil verilmiş diyorsanız o zaman yine  Antropolojik Arkeolojik ve turistik açıdan dünya’nın ilgisini çekebilecek bir yer.

😎 Hemen karşısındaki dağda ağaçsız alanda helenistik dönem karakterini andıran iki adet küçük tümülüs olabileceği sanılan bir yer var.

9)-Gelecekte Dünyanın en meşhur dağı olabileceğini söylemiştik, Bosna pramidi dünya gündemini yıllarca meşgul etmişti.Hala da güncelliğini ve gizemini koruyor. Biz de diyoruz ki ülkemizde  Tüm dünyanın bilim adamlarının, arkeologların antrepologların tarihcilerin arayıp da bulamayacağı özellikte bilime büyük katkıları olabilecek yer neden meşhur olmasın.

Siz bile şanslısınız bu geleceğin meşhur olacak dağını meşhur olmadan çok temiz saf ve masum iken tanıma zevkine nail oldunuz.? 🙂 🙂 Dilerim etkililerimiz ,yetkilerimiz, yöneticilerimiz, müze müdürlerimiz, salla başını al maaşını konumundan çıkıp böyle yerlerimizi tüm dünya’ya duyurup hem turizm yönünden ülkemize, hem de bilim dünyasına bir katkı sunarlar.

Bu dağın dünyada meşhur olan Benzeri

1-)Bosna’nın Piramitleri

Bosna-Hersek’in Visoko kasabasında doğal bir tepeyi andıran alanda dünyanın en eski piramitleri bulunuyor. Bölgede yapılan arkelojik kazılarda ortaya çıkarılan kalıntılar üzerinde yapılan testler kalıntıların 12 bin yıllık olduğunu ispatlıyor. Bosna deyince tarihi ve kültürel bağlarımız akla gelirken Bosna-Hersek’in Visoko kasabasında dünyanın en eski piramitleri bulunmakta.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here