Türkiye’nin Operasyona Hazırlandığı Bölgede ABD Üs Kurdu

106
Türkiye’nin Operasyona Hazırlandığı Bölgede ABD Üs Kurdu

SDG sözcüsü, Türkiye’nin Menbiç bölgesine yönelik operasyon düzenleyeceği yönündeki açıklamalarının ardından ABD’nin üç ay önce bu bölgede askeri üs kurduğunu belirtti.

ABD’nin öncülüğündeki uluslararası koalisyon olan YPG ağırlıklı Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) Menbiç Askeri Konseyi Sözcüsü Şarfan Derviş, Türkiye’nin Menbiç bölgesine yönelik operasyon düzenleyeceği yönündeki açıklamalarının ardından ABD’nin üç ay önce bu bölgede askeri üs kurduğunu belirtti.

BBC Türkçe’nin, Reuters haber ajansına konuşan Derviş’ten aktardığına göre, üssün, Türkiye’nin Zeytin Dalı Harekatı’nı başlatmasının hemen ardından kurulduğu ve burada Fransız askerlerinin de bulunduğu aktarıldı.

ABD ve Fransız askerlerinin SDG ile Türkiye destekli silahlı gruplar arasındaki cephe hattında devriye gezdiğini belirten Derviş, “Afrin’deki Türk saldırısı ve Menbiç’e yönelik Türk tehditlerinin artmasıyla, koalisyon güçleri sınırı gözlemlemek ve korumak için bir üs kurdu” dedi.

Reuters haber ajansı için çalışan bir fotoğrafı, üssün görüntülerini de çekti.

AÇIKLAMA YAPMAYI REDDETTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Afrin’e yönelik Zeytin Dalı Harekatı’nın ardından, PKK’nın Suriye kolu PYD’nin bölgeden sürülmesinden sonra, birçok kez Menbiç’in de hedef alınabileceğini söylemişti.

PYD’nin silahlı kanadı YPG’nin ana gövdesini oluşturduğu SDG, ABD öncülüğünde IŞİD’e karşı mücadele etmek amacıyla kurulmuştu.

Suriye’de ABD önderliğindeki IŞİD ile mücadele koalisyonu, Derviş’in sözleri konusunda açıklama yapmayı reddetti.

****

ODATV Haberi şöyle geçti

Menbiç’te Türkiye’ye karşı savaş hazırlığı

Türkiye’nin Operasyona Hazırlandığı Bölgede ABD Üs Kurdu
ABD’nin öncülüğündeki uluslararası koalisyonun Suriye’nin Menbiç bölgesinde “yeni bir üs kurduğu” öne sürülüyor.

İran’ın haber ajansı Fars İngilizce, kaynaklara dayanarak ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun Menbiç kentinin kuzeyinde, Türkiye’nin liderliğindeki Fırat Kalkan güçlerinin yer aldığı bölgelerin yakınlarında yeni bir askeri üs kurduğu iddiasında bulundu.

ABD GÜÇLERİNDEN DEVRİYE

Bu arada ABD güçlerinin, Kürtlerin ellerindeki bölgeler ile Fırat Kalkanı güçlerinin bulunduğu bölgeler arasında “devriye görevlerini” yapmaya başladığını kaydeden Fars İngilizce, “Bu gelişmenin, Fransa Cumhurbaşkanı’nın (Emmanuel Macron’un), Suriye’nin Kuzeyi’nde Fransız güçlerinin sayısının artırılacağını duyurmasından sonra meydana geldiğine” dikkat çekti.

SEVKİYAT YAPILDI

“Militanlara bağlı kaynaklar, Türkiye’nin, Menbiç kentini Kürtlerden temizlemeye yönelik adımı ABD destekli Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG)  stratejik kente daha çok silahlı güç ve askeri ekipmanı gönderdiklerini söylediler” denilen haberde, bu sevkiyatın Pazar günü gerçekleştiği de kaydedildi

Odatv.com