Onkolog Dr. Yavuz Dizdar, “ortada kanser hastalığı yok” sözlerine gelen tepkilere cevap verdi. Dizdar, açıklamalarının arkasında olduğunu söyledi.

Onkolog Doktor Yavuz Dizdar, geçtiğimiz günlerde yaptığı “Bugün kanser denen vakaların büyük bir bölümü taramayla saptanıp hastalık konumuna sokuluyor, oysa ortada hastalık falan yok…

Sistem hastaneleri doldurmak için hasta pompalıyor.” açıklamaları hakkında gelen tepkileri CNN Türk’te katıldığı 40 programında Buket Aydın’a değerlendirdi. Aydın’ın sunduğu programda Dr. Yavuz Dizdar, “Kanser vakalarının büyük bölümü kanser değil. Bunu medyada söylemek risk değil mi?” sorusuna “Risk değil, nasıl söyleyeceksiniz başka? Kulaktan kulağa mı oynayacağız, bir şekilde söylemek zorundasınız.” dedi.

İşte Yavuz Dizdar’ın Buket Aydın’ın sunduğu 40 programında yaptığı açıklamalar şu şekilde:

“Söylediğiniz zaman tepki nereden geliyor? Bu işten nemalananlardan gelmiyor. Bir şekilde işini doğru yapanlardan geliyor. Çünkü onlar bu konuda hassaslar. Adam tümörün çapına göre ‘Ameliyat parası istiyorum.’ diyormuş. Olabilir mi? Kendine göre bir yol bellemiş. Fakat siz ortalama koşullarda yüksek çözünürlüklü kameraları düşünün. Bir alanı çektiğinizde fotoğrafı büyüttüğünüzde herkesin suratını seçebilir hale geliyorsunuz. Bu kadar hassaslaşmış olan makinalarla tanısı koyulan şeyin ileride kansere dönüşüp dönüşmeyeceğini bilmiyorsunuz ki. Tabii ki vücudumuzda kanser hücresi var. Siz bunu görünür hale getirirseniz yani çocuk durup dururken sıvı biyopsi denen gerçek biyopsi de yapmıyor, kandan örnek aldırtıp genetik taramaya gönderiyor. ‘Sende falan filan mutasyonlar var.’ diyor. Çocuk panik içerisinde, ‘Bende mutasyon varmış.’ diyor. Halbuki hiçbir alakası olmayan sistemi köpürtüyoruz”

YAVUZ DİZDAR NE DEMİŞTİ?

Dr. Yavuz Dindar, geçtiğimiz günlerde Sözcü gazetesinden Nazan Doğaner Halıcı’ya verdiği röprotaj da “Bugün kanser denen vakaların büyük bir bölümü taramayla saptanıp hastalık konumuna sokuluyor, oysa ortada hastalık falan yok…

Sistem hastaneleri doldurmak için hasta pompalıyor. Patolog birtakım olguların mikroskopta kansere benzediğini düşünüp, kanser diyor. Halbuki hastaya bakıyorsunuz; iştahı yerinde, kilo kaybı yok, hiçbir şeyi yok ama vücudunda bir şey çıkmış ya da bir şey genellikle çıkmamış ama biz tarayıp saptamışız. Artan tiroit kanserleri bunun bir örneği, prostat belli yaştan sonra standart hale geliyor.

“SAĞLIK ENDÜSTRİSİ İÇİN BİR GELİR KAYNAĞI”

Bunları saptayıp, mikroskopla tanı koymanızın geçerliliği kayboluyor, zira başta beslenme olmak üzere yaşam ve vücut değişmiş. Ancak tıp işin bu tarafıyla ilgilenmiyor, bilakis tanı konan her kişiye hasta muamelesi yapıp, sonra da tedavi ettik diyorlar.

Amerika nispeten rahat, onlar zaten özel sigortası olmayanları dikkate almıyor. Oysa bizim için aslında hasta olmayan bu grup da genel sağlık sigortası kapsamında olduğundan, sağlık endüstrisi için bir gelir kaynağı. Devlet ödüyor, ödedikçe sistem bu şekilde suni biçimde şişiyor.” demişti.

DR. YAVUZ DİNDAR KİMDİR?

1964 yılında dünyaya gelen Yavuz Dizdar, İstanbul’da doğdu. 1982 yılında İstanbul Erkek Lisesi’ndeki orta eğitimini tamamlarken 1988 yılında da İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’ndeki eğitimini bitirdi.

Tıp eğitiminin ardından o yıllarda Siirt’e bağlı olan Batman’da yaklaşık bir yıl mecburi hizmet yaptı. 1989-1992 yıllarında İstanbul Tıp Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı’nda ilaç bilimi üzerine, 1992-1996 yıllarında Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı’nda kanser üzerine uzmanlık eğitimini tamamladı. Dizdar aldığı bu eğitimlerinin yanı sıra İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü’nde kanser biyolojisi ve immünolojisi doktorası unvanını aldı.

Halen aynı enstitüde radyasyon onkolojisi uzmanı olarak çalışan Yavuz Dizdar, tıbbi çalışmalarına paralel olarak 1994’ten bu yana Dünya Gazetesi’nde sağlık ekonomisi ve politikası konusunda yazılar yazmaktadır. yuzdeyuzhaber

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here